Outsourcing rekrutacji – główne zalety

Prowadzenie własnej firmy nie jest łatwym zadaniem. Nie jest też zadaniem dla każdego, choć – oczywiście – pozwala się rozwijać i potrafi być szalenie satysfakcjonujące. Potrafi też zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne – zarówno właścicielowi firmy i całej jego rodzinie, jak i wszystkim pracownikom i ich rodzinom. Kwestie finansowe mają ogromne znaczenie dla ludzi. Przedsiębiorcy muszą mieć baczenie na wszystko – jednak szczególnie mocno muszą dbać o kwestie finansowe. Dlatego często warto się zastanowić, czy naprawdę jest konieczność utrzymywania jakiegoś etatu w firmie, czy może jednak warto jest skorzystać z usług outsourcingu. W ostatnich czasach to bardzo popularne rozwiązanie. Outsourcing jest coraz częściej wybierany, nie tylko przez duże firmy, ale też te z sektora małego i średniego. Dowiedz się, co warto wiedzieć o outsourcingu. Poznaj też zalety outsourcingu rekrutacji – ten rodzaj outsourcingu zyskuje w obecnych czasach coraz większą popularność. Nie dzieje się tak bez powodu.

  1. Outsourcing – definicja
  2. Outsourcing rekrutacji
  3. Outsourcing rekrutacji – zalety
  4. Większa baza kandydatów
  5. Mniejsze koszty
  6. Mniejsza rotacja w obrębie zespołu
  7. Pozytywny wpływ na morale zespołu
  8. Brak konieczności utrzymywania dodatkowych etatów

Czym jest outsourcing?

Outsourcing to nic innego jak termin, który pochodzi z angielskiego zlepku słów „outside-resource-using” i dosłownie oznacza korzystanie z zewnętrznych źródeł. W działaniach przedsiębiorstwa polega na przekazywaniu konkretnych zadań, projektów, procesów, czy innych ważnych elementów działania w danej firmie, na rzecz firm zewnętrznych.

W swojej istocie outsourcing jako taki pozwala na stworzenie bardziej elastycznych struktur działalności własnej firmy. To wpływa pozytywnie na szybkość jej działania. Pozwala też działać w ramach danego przedsiębiorstwa w sposób o wiele skuteczniejszy i bardziej efektywny. Firmy, które korzystają z outsourcingu i delegują wykonanie części działań mogą też liczyć na szybszą reakcję na zmieniające się warunki działania.

Outsourcing rekrutacji

Jednym z rodzajów outsourcingu jest outsourcing rekrutacji. W końcu outsourcing może dotyczyć działalności firmy na wszelkich ich etapach, nic nie stoi na przeszkodzie, by zlecić firmie zewnętrznym także przeprowadzenie procesu rekrutacji.

O outsourcingu mówi się z reguły wtedy, gdy chce się dokonać znaczącej redukcji kosztów. Jednak to tylko jedna z części składowych, przez które warto jest przemyśleć outsourcing rekrutacji. Oddanie działania w ręce profesjonalistów pozwala na niezakłócony proces pracy w obrębie danej firmy. A to bardzo ważne, niezależnie od branży, w której dana firma działa.

Obraz zawierający rysunek, zegar

Opis wygenerowany automatycznie

Zalety outsourcingu rekrutacji

Outsourcing rekrutacji ma szereg zalet, wobec których nie można przejść obojętnie. W końcu każdemu zależy na tym, by działalność jego przedsiębiorstwa przebiegała bez problemu. A ludzie są przecież bardzo ważną częścią przedsiębiorstwa – stanowią w istocie jego serce.

Dlatego szczególnie ważne jest to, by wybrać jak najlepszych kandydatów do pracy, a wśród nich odnaleźć tego, który będzie idealny do sprawowania funkcji w danym przedsiębiorstwie. Jakie są w istocie zalety outsourcingu rekrutacji?

Szersza baza kandydatów

Przede wszystkim outsourcing rekrutacji pozwala na dotarcie do szerszej bazy kandydatów, którzy byliby zdolni do podjęcia się danej pracy. Wszystko dlatego, że firmy zewnętrzne, które są wyspecjalizowane w procesie przeprowadzania rekrutacji, mają swoją, szeroką bazę kandydatów, z których chętnie korzystają.

W ten sposób mają możliwość dotarcia nawet do osób, które w danym momencie nie są osobami, które czynnie poszukują pracy – nadal jednak mają kwalifikacje, które sprawiają, że byliby idealnymi kandydatami. W ten sposób można zdobyć doskonałego pracownika, który w innym przypadku w ogóle by się nie zgłosił do danej firmy.

Redukcja kosztów

Nie wolno zapominać o redukcji kosztów. Doraźne korzystanie z usług outsourcingu rekrutacji jest o wiele tańsze niż konieczność utrzymywania etatu dla osoby, bądź osób, które zajmują się rekrutacją pracowników. Etat taki nie jest potrzebny w firmach, w których jest dużo mniejsze zapotrzebowanie na pracowników i nie jest prowadzony stały nabór.

Mniejsza rotacja zespołu

Profesjonaliści i specjaliści od HR są w stanie tak dobrać pracowników, by byli oni doskonałymi kandydatami na swoje stanowisko. Są bardziej obiektywni i doświadczeni w doborze pracowników. To z kolei wpływa bardzo pozytywnie na fakt, że nie popełniają oni kluczowych błędów w procesie rekrutacji. Jeśli udaje się tych błędów uniknąć, wtedy jest dużo większa szansa, że kandydat odnajdzie się w strukturach danej firmy i nie będzie rozglądał się za inną pracą.

Większa motywacja zespołu

Jeśli do rekrutacji pracowników oddelegowany zostaje na przykład kierownik danego zespołu, zespół może czuć się zdemotywowany – ma więcej pracy, którą musi wykonać za kierownika danego zespołu. Kierownik ma też dla nich mniej czasu i nie może pokierować działaniami w sposób, w który powinien.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *